Nuolaidos IKI 40% visiems produktams žarnyno kategorijoje! Pasitik vasarą lengvai ☀️

Selenas lemia moterų vaisingumą

Visi straipsniai 2022-04-06
.

Reguliariai vartojant antioksidacinėmis savybėmis pasižymintis mikroelementą seleną padidėja tikimybė pastoti, rodo Australijoje atliktas tyrimas. Adelaidės universiteto mokslininkai pirmą kartą atskleidė, kokią didelę reikšmę mikroelementas selenas turi ankstyvuoju moters vaisingumo ciklo laikotarpiu. Jų teigimu, selenas vaidina esminį vaidmenį formuojantis sveikiems kiaušidžių fulikulams, kuriuose subręsta moteriškoji lytinė ląstelė kiaušialąstė.

Selenas ir moters vaisingumas

„Jau kurį laiką yra žinoma, kad selenas vaidina svarbų vaidmenį vyrų vaisingumui, tačiau iki šiol niekas netyrinėjo, kaip šis elementas gali dalyvauti sveikų moterų reprodukcijoje”, teigia tyrimo autorė Melani Ceko. Mokslininkai iš pradžių siekė nustatyti, kur tiksliai selenas yra kiaušidėje. Tada jie ėmėsi tirti baltymą GPX1, turintį seleno. Jie nustatė, kad daugiau seleno ir baltymų, turinčių seleno, buvo sveikuose kiaušidžių fulikuluose, brandinančiuose kiaušialąstes.

„Mes įtariame, kad tai atlieka svarbų antioksidacinį vaidmenį vėlesniuose fulikulų vystymosi etapuose, padedant kiaušialąstei sukurti sveiką aplinką”, sako M. Ceko.

Kai kuriais atvejais kiaušialąstės, kurios apsivaisino, turėjo dukart didesnius baltymo GPX1 kiekius. Mokslininkai tikisi, kad jų gauti rezultatai padės gydant nevaisingas moteris. Kartu jie pažymi, kad reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų išsiaiškinta, kokie optimalūs seleno kiekiai reikalingi, kad pagerėtų moterų tikimybė pastoti. Tyrimo rezultatus paskelbė tarptautinis mokslinis žurnalas „Metallomics”.

Selenas ir moters vaisingumas | Atedaktare

Seleno nauda

Selenas būtinas organizmo ląsteles saugant nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, normaliam imuninės sistemos funkcionavimui ir skydliaukės veiklai. Šis mikroelementas mažina riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, onkologinėmis ligomis, lėtina senėjimo procesus.

Selenas padeda atsinaujinti oksidacijos pažeistiems plaučių ir kitų organų audiniams, apsaugo raudonąsias kraujo ląsteles, svarbus regos silpnėjimo ir kataraktos prevencijai. Selenas dalyvauja augime ir vystymesi taip pat yra svarbus palaikant vyrų vaisingumą.

Selenas dalyvauja augime ir vystymesi, yra svarbus vyrų vaisingumui palaikyti.

Europos Sąjungoje, taip pat Lietuvoje, rekomenduojama seleno paros norma yra 55 mikrogramai (µg).

Tačiau visai neseniai Europos maisto saugos tarnybos ekspertai papildomai išnagrinėjo, kiek seleno reikėtų kai kurioms gyventojų kategorijoms. Kadangi dalis seleno iš organizmo pasišalina su motinos pienu, maitinančioms moterims tinkama seleno paros norma padidinta iki 85 µg.

Taip pat nustatyta, kad pakankamas šio mineralo kiekis paaugliams ir suaugusiems yra 70 µg, o 7-11 mėnesių kūdikiams ir 1-3 metų vaikams – 15 µg. 

Maisto produktuose seleno kiekis priklauso nuo jo kiekio dirvožemyje, kuris, specialistų nuomone, yra ženkliai sumažėjęs.

Seleno žmogus gauna valgydamas mėsą, ypač kepenis ir inkstus, jūrinę žuvį ir jūros gėrybes, kiaušinius, grūdus, česnakus, jo nemažai yra mielėse. Daug seleno taip pat galima rasti tam tikruose vaisiuose kaip peruvinėj anonoj (annona cherimola) bei uogose - juodieji serbentai, mėlynės bei vasaros karalienės braškės.

 

 

Informacija yra informacinio pobūdžio ir turint konkrečių nusiskundimų būtina pasitarti su gydytoju ar sveikatos specialistu.

Trace minerals joninis selenas skydliaukei | Atedaktare