Gautas prekių papildymas!
Pasinaudokite sporto kategorijos akcijomis!

Vitaminai imunitetui stiprinti – natūrali prevencija ir apsauga nuo viruso komplikacijų

2022-02-17
apsisaugojimas nuo virusu natura medica

Nesvarbu, pandemijos įkarštis ar ne, imuninė sistema mūsų rūpesčio ir meilės nusipelnė visada. Juk kaip tik ji yra atsakinga už tai, kad identifikuotų visus organizmo priešus ir padėtų juos greičiau įveikti, kartu užtikrindama ir gerą mūsų savijautą. Bet kaip tą meilę ir rūpestį imunitetui parodyti? Ar vitaminai imunitetui stiprinti – geriausiai veikianti pagalbos priemonė? 

Nuo pradžių – kaip veikia imunitetas?

Imuninės sistemos tikslas – identifikuoti organizmo priešus. Šiais priešais tapti gali ir nuosavos pakenktos ląstelės, ir bakterijos, ir virusai. 

Pagrindiniai „vartai” jiems pakliūti į mūsų organizmą yra virškinimo traktas ir plaučiai. Kad prasibrauti būtų sudėtingiau, virškinimo trakte veikia žarnyno imuninė sistema, o nosies ertmė padeda sulaikyti mikrobus ir virusus nuo patekimo į plaučius. Kaip tik sveikos ir stiprios virškinimo trakto ir kvėpavimo takų gleivinės yra pirmoji organizmo gynybos linija prieš užpuolikus.

Be pirminės apsaugos žarnyne ir nosies ertmėje imuninė sistema turi ir visą armiją specialių ląstelių. Šios kraujyje esančios ląstelės bendrai yra vadinamos baltaisiais kraujo kūneliais ir būna trijų tipų: B-ląstelės ir T-ląstelės (limfocitai) bei makrofagai.

B-limfocitai gamina antikūnus prieš kiekvieną užpuoliką (virusą, bakteriją) – antigeną. Po to, kai B-limfocitas sukontaktuoja su antigenu (virusu), limfocitas padidėja ir susiskaido į keletą naujų ląstelių, kurios padeda gaminti specifinius antikūnus – jie prisiklijuoja prie antigeno (viruso). Antikūnai negali suardyti bakterijų ar virusų, bet gali apsunkinti jiems gyvenimą – čia darbo kaip tik imasi T-limfocitai. Antikūnai bakterijoms neleidžia gaminti toksinų, virusams – pakliūti į ląstelės vidų, o taip pat prišaukia į kovą dar stipresnius imuninės sistemos karius.

Trace minerals vitaminai imunitetui stiprinti | Atedaktare

Ar vitaminai – imunitetui stiprinti būtina priemonė?

Jau aišku, kad mūsų imuninė sistema yra gana komplikuotas mechanizmas, kuriame veikia ne tik ląstelės – tiek pat svarbūs yra organizme vykstantys procesai ir cheminės reakcijos. Be gerai funkcionuojančios imuninės sistemos neįmanoma apsisaugoti ne tik nuo virusų, bet ir nuo toksinų ar bakterijų.

Apie kovai su virusais ir bakterijomis nepasiruošusią imuninę sistemą dažniausiai praneša pats kūnas. Pirmiausia, silpnas imunitetas pasireiškia dažnais peršalimo simptomais. Jeigu žiemos metu peršalote daugiau nei vieną kartą, tai gali signalizuoti silpną imuninę sistemą. Apie nepasiruošusį imunitetą taip pat praneša ir nuolatinis nuovargio jausmas, kurio atsikratyti nepadeda net kokybiškas poilsis. Ne ką mažiau svarbūs ir virškinimo sutrikimai. Kaip tik žarnyne vyksta pirmieji susidūrimai su virusais ir bakterijomis, todėl susirūpinti reikėtų ir dažnai pasikartojančiais virškinimo sutrikimais.

Ar mes galime imuninei sistemai kaip nors padėti patys? Imuniteto funkcionavimui įtakos turi daugybė skirtingų faktorių. Tarp jų – fizinis aktyvuma, kokybiškas miegas, kuo mažiau streso ir žalingų įpročių. Greta šių faktorių kone pati svarbiausia yra visavertė mityba, užtikrinanti optimalų vitaminų ir mineralų kiekį. Jeigu mityba pastarųjų pasiekti nepavyksta, į pagalbą ateina vitaminų ir mineralų kompleksas.

Vitaminai imunitetui stiprinti: nuo ko pradėti?

Nors visavertė mityba, užtikrinanti visų reikalingų elementų pasisavinimą, yra neatsiejama mūsų imuniteto dalis, šios kartais nepakanka. Juk retas mūsų skaičiuojame, kokią mikroelementų ar vitaminų porciją suvalgėme kartu su savo vakariene. Tokiu atveju padėti gali natūralūs maisto papildai.

Kokie vitaminai imunitetui stiprinti padeda labiausiai?

  • Vitaminas A padeda palaikyti virškinamojo trakto, kvėpavimo takų gleivinių bei visų ląstelių membranų vientisumą, taip apsunkindamas mikrobų patekimą į organizmą bei virusų prasibrovimą į ląstelių vidų.
  • Vitaminai B1, B2, B5 turi stiprinantį imuninės sistemos poveikį. Itin svarbus vitaminas B6 – nuo jo tiesiogiai priklauso antikūnų gamyba ir imuninės sistemos ląstelių veikla. B grupės vitaminai vaikams taip pat būtini, todėl šiuos vitaminus rekomenduojama vartoti visai šeimai. Šios grupės vitaminai parduodami ir kaip tabletės, ir kaip skysti vitaminai: vaikams visuomet labiau rekomenduojama rinktis skystą pavidalą.
  • Vitaminas B6 kartu su cinku ir folio rūgštimi yra būtini naujų imuninių ląstelių gamybai, kurios turi sunaikinti užpuolikus. Be to, B6 vitaminai – nervų sistemai ir jos funkcionavimui būtini elementai, todėl prie imuninės sistemos jie prisideda mažindami streso poveikį.
  • Vitaminas B12 ir folio rūgštis (B9) yra gyvybiškai reikalingi, kad B- ir T- ląstelės efektyviai funkcionuotų. Šių vitaminų poveikį pajusite ir patys, nes B12 vitaminai energijai padeda atsistatyti gerokai greičiau nei įprasta.
  • Vitaminas C padeda imuninėms ląstelėms subręsti, pagerina antikūnų ir makrofagų veikimą, turi antimikrobinį ir priešvirusinį veikimą. Kartu stimuliuoja imuninę sistemą gaminti interferoną, kuris dar labiau stiprina imunitetą. Šie skysti vitaminai vaikams taip pat rekomenduojami – vitaminas C gerina geležies pasisavinimą.
  • Cinkas gyvybiškai svarbus imuninių ląstelių gamybai ir efektyviam B- ir T- ląstelių veikimui. Šis mikroelementas svarbus ir virusinės infekcijos metu – jo vartojimas palengvina susirgimo simptomus. 
  • Mineralai selenas, geležis, manganas, varis ir cinkas dalyvauja antioksidantų veikloje ir stiprina imunitetą. Daug išorinių užpuolikų gamina oksiduojančius laisvuosius radikalus, kurie padeda jiems gintis nuo imuninės sistemos karių. Netgi mūsų nuosavos imuninės ląstelės gamina laisvuosius radikalus, kad sunaikintų užpuolikus. Todėl didelės antioksidantų dozės padeda apsaugoti nuosavas imunines ląsteles ne tik nuo oksidacinio streso, bet ir sunaikinimo laisvaisiais radikalais.
  • Ne ką mažiau svarbūs ir probiotikai – juk sveikas žarnynas kaip tik užtikrina net 80 % imuninės sistemos veiklos. Rekomenduojama vartoti uždelsto veikimo gerąsias bakterijas, kurios, patekusios į organizmą, stiprina žarnyno mikrobiotą – pirmąjį apsauginį sluoksnį virusui patekus į mūsų organizmą.

Trace minerals probiotic 55 billion | Atedaktare

Nusprendus sustiprinti savo imunitetą, į organizmą reikėtų žiūrėti kompleksiškai. Pirmiausia, nei viena reikalinga medžiaga neveikia izoliuotai, todėl geriau rinktis natūralius multivitaminų ir mikro-makro mineralų, antioksidantų, omega rūgščių maisto papildus. Galiausiai, juk kaip tik harmoninga dvasinė sveikata, subalansuota mityba, fizinė veikla ir visi reikalingai vitaminai imunitetui stiprinti veikia geriausiai.

 

Autorė: Rosita Basevičienė

Šaltinis: Harakeh, S. Jariwalla,R. Paulig, L. “Suppression of human immunodeficiency virus replication by ascorate in chronically and acutely infected cells”