☀️VISKAM!  -37% nuolaida Kodas: 37MAGIJA |
Perkant nuo 70eur- DOVANA GUMINUKAI

Vitaminai imunitetui stiprinti teigiamai atsiliepia ir kaulų sveikatai

Visi straipsniai 2019-02-18

Neretai susiduriama su nuomone, jog norint išlaikyti tvirtus ir sveikus kaulus būtina vartoti kalcio turinčius produktus. Tiesa ta, kad vien kalcis su kaulais susijusių problemų neišsprendžia. Kitaip nei manoma, kalcis daugiausia yra atsakingas už kaulų struktūrą palaikančias medžiagas. Tuo tarpu norint, kad kaulai būtų tvirti ir visokeriopai sveiki, jiems reikalingas skirtingų medžiagų kompleksas, į kurį telpa ir vitaminai imunitetui stiprinti.

Kas yra tvirti kaulai ir kaip juos pasiekti?

Tinkamą kaulų tvirtumo lygį mūsų kūne palaiko dvi ląstelių rūšys  – osteoklastai ir osteoblastai. Kol osteoklastai rezorbuoja ir remodeliuoja kaulinį audinį, osteoblastai išskiria organinius kaulinio audinio junginius, kurie vėliau tampa kaulu arba kremzle. 

Osteoklastų ir osteoblastų atliekamus procesus padeda suvaldyti osteocitai – kauluose išsidėsčiusios ląstelės, kurios užtikrina tinkamą kaulo struktūrą bei kaulo tankio balansą.

Kaulinio audinio remodeliavimas bei tobulinimas yra nuolatinis organizmo reiškinys, kurio dėka palaikoma puiki kaulų sveikata ir išvengiama daugelio su kaulais susijusių susirgimų. Tinkamą šių ląstelių veiklą palaiko visas vitaminų ir mineralų kompleksas, tarp kurių – fosforo, mangano ir cinko mikroelementai.

Vitaminai imunitetui stiprinti veikia ir kaip kaulų „statybinės medžiagos“

Fosforas yra svarbiausias elementas, palaikantis tinkamą osteoblastų veiklą – net 85 proc. šio mineralo yra pasiskirstę mūsų kauluose ir dantyse. Fosforas taip pat padeda formuoti naujus kaulų darinius, atstato plonų, pažeistų kaulų tankį, formą bei veikia kaip vitaminai energijai

Ne ką mažiau būtinas ir magnis – jis padeda išlaikyti kalcio ir fosforo balansą kauluose bei visame organizme. Kauluose randama daugiau nei 60 proc. viso organizmo magnio atsargų, todėl magnio trūkumą sunkiai aptinka kraujo tyrimai – pirma jo atsargų pradeda trūkti kauluose. Tokiu būdu kaulų sveikata daro įtaką visam organizmui. Beje, magnis labai svarbus ir kitoms organizmo sistemoms, o jo trūkumas gali sukelti nuovargį, galvos skausmą ar mėšlungį. Kaip tik dėl to magnio papildai veikia ir kaip vitaminai nervų sistemai – daugiau apie tai skaitykite straipsnyje nuorodoje.

Trace minerals magnio papildai | Atedaktare

Be fosforo ir magnio tiek pat svarbūs ir kiti, rečiau su kaulų problemomis siejami vitaminai ir mikroelementai. Boras yra atsakingas už kalcio ir fosforo mineralų kiekio palaikymą organizme – išlaikydamas šių mineralų balansą, jis kartu puoselėja ir kaulų sveikatą. Kaulinio audinio ląsteles stimuliuoja cinkas: taip yra užtikrinama tinkama kaulų forma bei struktūra. Čia kartu veikia ir manganas, besirūpinantis ląstelių mityba. Galiausiai, varis užpildo mineralų visumą bei sutvirtina kaulus, taip sumažindamas lūžių riziką. 

Įdomu tai, jog kaulų sveikatai būtini ir mikroelementai bei vitaminai imunitetui stiprinti. Pavyzdžiui, dažniausiai su imuniteto palaikymu ir antikūnų gamyba siejamas vitaminas D yra atsakingas už sėkmingą kalcio pasisavinimą iš žarnyno bei tinkamą mineralų pusiausvyrą kauluose. Su nerimo valdymu, silpnumu ir bendru nuovargiu siejamas Vitaminas B12 prisideda prie osteoblastų gamybos ir turi įtaką jų funkcijai. Galiausiai, kone svarbiausiu antioksidantu laikomas vitaminas C palaiko kolageno gamybą – kaip tik jis yra pagrindinis kaulų bei pagalbinių ląstelių komponentas, užtikrinantis kaulų tvirtumą. Visų šių medžiagų visuma ir sukuria tinklą, organizmui padedantį palaikyti optimaliausius mikroelementų, kaulų ląstelių bei vitaminų rodiklius ir užtikrinti puikią kaulų sveikatą. 

Vitaminų ir mineralų kompleksas – ne vienintelis kelias

Akivaizdu, kad tvirtų ir sveikų kaulų sveikatai neužtenka gausiai vartoti kalcio turintį maistą ar kalcio papildus. Anaiptol, per didelis kalcio kiekis organizme gali sukurti disbalansą, pasireiškiantį minkštųjų audinių kalcifikacija, nemiga, padidėjusiu kraujo spaudimu, aritmija ar mėšlungiu. 

Kaulai, kaip ir likę mūsų organai, yra daugybės mineralų, vitaminų, fermentų bei įvairių ląstelių dariniai, kuriems būtinas įvairiapusis medžiagų aprūpinimas. Būtent todėl jais rūpintis derėtų visokeriopai.

Pirmiausia, svarbus fizinis aktyvumas. Aktyvia aerobine veikla rekomenduojama užsiimti bent du kartus per savaitę – tai gali būti greitas ėjimas, bėgimas, važiavimas dviračiu, plaukimas ar tiesiog mankšta namuose. Ši veikla turėtų siekti ne mažiau nei 150 minučių per savaitę. Antra, subalansuota mityba. Kad mityba būtų visavertė, į ją svarbu įtraukti daržoves, vaisius, riešutus, žuvies bei grūdinės kultūros patiekalus, turinčius įvairių mineralų ir vitaminų. Jeigu šių iš mitybos nepakanka, pagelbėti gali vitaminų ir mineralų kompleksas, kurio sudėtyje rasite kaulams būtinas medžiagas. 

Beje, šios trys taisyklės galioja ir vaikams. Derinami su nuolatiniu fiziniu aktyvumu ir subalansuota mityba,  skysti vitaminai vaikams užtikrins, kad augančiam organizmui netrūktų visų reikalingų medžiagų. 

Papildomi patarimai renkantis maisto papildus:

  • Vartojant kalcio papildus reikėtų atkreipti dėmesį į kalcio-magnio santykį. Šis turėtų būtų 2:1 – kalcio suvartoti reikia dvigubai daugiau nei magnio, nes kitaip gali suprastėti magnio pasisavinimas. 
  • Tokių mikroelementų kaip cinkas, manganas, varis ir kt. galima gauti vartojant plataus spektro mineralų kompleksą. Mineralai dalyvauja visose organizmo stiprinimo ir atstatymo funkcijose, todėl vitaminų ir mineralų kompleksas padeda visoms organizmo sritims. 
  • Nepamirškite vitamino D! Nors įprastai kalcio kompleksai ar vitaminai imunitetui stiprinti savo sudėtyje jau turi vitamino D,  organizmo atstatymui reikalingos didesnės dozės (~5000TV).

Trace minerals skystas vitaminas D | Atedaktare